Domů

Domů > Cestování > Adršpach

info@bezbarier.cz

PÍSKOVCOVÁ LOKALITA ADRŠPACH

     U vstupu je parkoviště s místem pro ZTP. Bezbariérové sociální zařízení je také součástí parkoviště. Stezky v pískovcích jsou vybaveny nájezdy, takže významná část tohoto skvostu přírody je přístupná.

Od informačního střediska až po Malý vodopád.

     První známý skalní útvar je Indián v blízkosti hotelu Skalní město, odkud se dostaneme lipovou alejí k vlastnímu prohlídkovému okruhu, který začíná u pokladny č. 1. u hotelu Lesní zátiší, nebo nověji také u pokladny č.2 u informačního střediska naproti železniční zastávce. První významnou skálou okruhu je Strážce skal, následuje Orlí hnízdo a za ním jeden z nejhezčích útvarů Džbán jehož ouško má tvar Delfína. Na pravé straně cesty stojí Krakonošova lenoška a vzápětí následuje Babiččina lenoška. Za mostkem přes potok, který je vlastně řekou Metují, stojí na své špičce podivuhodná Cukrová homole, podepřená od dětských návštěvníků klacíky aby nespadla. Cesta se poté zatáčí a u rozcestí do Řeřichové rokle vpravo jsou v těsném sousedství Varhany a Helmice. Prohlídková trasa pokračuje vlevo podle Rytířské přilbice, viditelné však jen při ohlédnutí zpět. Volnější prostranství je Předměstí a na něm zajímavá Rukavice s Dvojčaty v peřince.
Hned za Rukavicí kde skalní masivy ponechávají jen úzký průchod stojí Gotická branka, dříve vchod do vlastního skalního města. Následuje Dlouhá chodba se Sloním náměstím, poté Milenka a Krakonošova ložnice, dále vlevo, vysoko ve svahu Koberce a Hříbek a až za Desaterem jsou volnější prostory kde stojí Zub, za ním Čertův most a vlevo jedna z největších skalních věží Eliška. Projdeme okolo Hromového kamene, za kterým je několik zajímavostí po pravé straně. Je tam Madonka a Trpaslíček a také hezký portrét Lvice. Tuto část prohlídky uzavírá Malé Náměstí se Stříbrným pramenem a Malým vodopádem.

Pískovna - Lom

     V blízkosti vstupu se také nachází starý zatopený lom, který je velmi dobře přístupný.


Zdroj: O.Ú. Adršpach, tel: 0447/586038, http://www.skalyadrspach.cz, e-mail: info@skalyadrspach.cz.

Zasilatel: Centrum Parník - www.parnik.org.


Doporučené rozlišení 800x600, MSIE 5.0.