Domů

Domů > Cestování > Orlické podhůří

info@bezbarier.cz

ORLICKÉ PODHŮŘÍ

Putování z Nového Města rovnou do Pekla (5,5 km)

     Podhůří Orlických hor je známo svou malebností a pobyty mnoha umělců - Božena Němcová, Bedřich Smetana. My se vydáme z Nového Města nad Metují (nádherné historické náměstí vystavěné na skalním ostrohu).
     Vyrazíme po červené značce (po silnici) z centra města - možno využít bezbariérové  veřejné WC nedaleko autobusového nádraží. Silnice se postupně začne svažovat do údolí řeky Metuje (po pravé straně pohled na skalní ostroh s náměstím). Po 1 km jste v nádherném údolí plném skalních útvarů a můžete si zvolit: buď pokračovat po asfaltové silnici (minimální provoz), nebo přejít po Bartoňově mostě  a pokračovat po červené (pro romatiky). Jemně štěrkovitá cesta nemá žádné stoupání  - neustále jedete po břehu klidně nebo peřejovitě tekoucí Metuje. Řeka se romaticky kroutí, staleté buky se sklánějí až k hladině. Občas vystupují skalní úvary až k vodní hladině a tvoří víry. (Bílý vír, Černý vír). Po cestě jsou max 2  kritičtější místa: povrh cesty je lehce vymletý a rozbahněný - způsobují to potůčky stékající ze strání. To se však dá překonat s opatrným najetím.
     Po této uklidňující cestě se konečně dostanete do "Pekla". Je to sklanaté údolí se soutokem Metuje a olešenky s vyhlášenou výletní restaurací "Bartoňova útulna". Zadním vchodem se můžete dostat do lokálu bezbariérově.
     Z pekla je možno dále pokračovat po žluté značce podél Metuje do Náchoda (6 km nezaručujeme kvalitu cesty), anebo si projet neméně romatické údolí Olešenky (červená) až do Nového hrádku a navštívit prezidenta Havla - má tam totiž chalupu. Cesta je více méně asfaltová (6km).


Doporučené rozlišení 800x600, MSIE 5.0.