Domů

Domů > Cestování > Podyjí

info@bezbarier.cz

PODYJÍ

Putování neporušenou přírodou a Hrady Jižní Moravy

     V roce 1991 byly vyhlášeny dva nové národní parky - Šumava a Podyjí. Národní park Podyjí je rozlohou nejmenším národním parkem v ČR - 63 km2, plocha jeho ochranného pásma činí 29 km2. Národní park Podyjí je situován mezi Znojmem a Vranovem nad Dyjí při státní hranici se sousedním Rakouskem.
     Národní park reprezentuje výjimečně zachovalou ukázku krajiny říčního údolí v pahorkatinném stupni střední Evropy. Kaňon Dyje vytváří unikátní říční fenomén s četnými meandry, hluboce zaříznutými údolími bočních přítoků, nejrůznějšími skalními tvary, kamennými moři a skalními stěnami.

 

Od návštěvnického střediska NP (Čížov) do Hardeggu (Rakousko) (5km)

     Cestu začněme na okraji vesničky Čížov kde je kromě perfektně vybaveného střediska pro návštěvníky NP (zvonek + schodišťová plošina + WC pro vozíčkáře, uvažuje se s výtahem do prvního patra ke stálé výstavě o NP) konzervovaný pozůstatek železné opony.
     Ze začátku se asfaltová cesta mírně svažuje dolů (ZTP volný vjezd) a po asi 2 km ze na rozcestí (přístřešek) vnoříte do původního listnatého lesa. Klesání si zachovává mírnější charakter a po 1 km je odbočka na Hardeggskou vyhlídku (malé parkoviště). K vyhlídce vede lesní cesta s občasnými hrboly (výzva pro doprovod). Po 200 m jste na vyhlídce. Z přístřešku na skalnatém ostrohu je překrásný výhled na rakouský Hardegg cca 80 m pod vámi. (Starobylý hrad). Kromě toho je možno sledovat řeku Dyji protékající v hlubokém kaňonu.
     Po návratu na hlavní cestu pokračujme strmou asfaltkou dolů k řece, kde je hraniční přechod - pasy sebou. Hardegg si tak můžete prohlédnout z tzv. žabí (popř. kárařské) perspektivy. Celkové převýšení je cca 200 m. Pamatujte na to při cestě zpět.

Návštěvnické středisko NP Podyjí
Tel.: 420-624 - 22 67 22, 22 11 15   
http://www.nppodyji.cz
info@nppodyji.cz

Vranovský zámek

     Předchůdcem dnešního zámku ve Vranově nad Dyjí byl hrad založený na strmém ostrohu nad řekou Dyjí nejpozději v 11. století, a to jako součást podyjské obranné soustavy. Původně byl zeměpanský, od 14. století se v jeho držení střídaly různé šlechtické rody.
     V roce 1614 získali Vranov Althannové. Ti zde roku 1687 organizovali přestavbu středověkého hradu na velkolepé barokní sídlo.
     Bezproblémový je vstup na 1. i 2. nádvoří s pěknými vyhlídkami do okolí. Podle zprávy zámku se najde vždy dostatek pomocníků pro překonání schodů. (Asi to tak nebude s elektrickými vozíky)

Tel: 0624 - 296 215, fax: 0624 - 296 120
www.av-pro.cz/pamatky-jm/objekty/vranov/vranov.htm
vranov@pambr.cz

Další tipy:

Hrad Bítov
671 10 Bítov
Tel./fax: 0624 - 294 622, 294 736
bitov@pambr.cz

Vranovská přehrada
www.volny.cz/ouvranovnd

Zřícena hradu Cornštejn


Doporučené rozlišení 800x600, MSIE 5.0.