Domů

Domů > Články > Přístupy pro hendikepované se pomalu zlepšují

info@bezbarier.cz

Přístupy pro hendikepované se pomalu zlepšují

   Pomalu zlepšující se vývoj nastává v možnostech bezbariérových přístupů pro tělesně postižené občany do jednotlivých budov na Jihlavsku. Nadále však zůstává řada objektů, do kterých je pro vozíčkáře či lidi o berlích obtížné nebo zcela nemožné se dostat. Stížnosti ze strany hendikepovaných lidí tak Okresní výbor Svazu tělesně postižených v ČR stále registruje.

"Začíná se to lepšit. Většinou jsou přístupy vybudovány na úřadech, na víc nejsou peníze," říká předseda okresního a krajského výboru svazu Vladimír Marek.

"Největší problémy dělá lidem přístup do České spořitelny, kde má řada lidí uloženy důchody na účtech. Na poštu už je sice udělaný nájezd, ale k výtahu vedou schody. Vozíčkáři jsou zde úplně u konce, dostanou se sice do vchodu, ale dál už ne."

Pozitivně hodnotí Marek bezbariérový přístup do Horáckého divadla, na druhou stranu jako zcela beznadějný označuje přístup a další případný pohyb po budově DKO. Pohostinská zařízení jsou podle něj v podstatě bez problému. Přestože po Jihlavě začíná jezdit čím dál větší počet nízkopodlažních trolejbusů, ze strany postižených se přesto dopravní podnik setkává s kritikou.

"Co je to platné, že jsou trolejbusy dobré, když je problém v řidičích, kteří zastaví půl metru od chodníku. Já mám berle, a když vystupuju, tak to musím přeskočit. Starší lidé, vozíčkáři či maminky s kočárky s tím ale mají větší problém."

Rada města Jihlavy schválila své priority pro současné volební období, které zahrnují záměr "zlepšování životních podmínek hendikepovaných spoluobčanů nákupem nízkopodlažních dopravních prostředků MHD, úpravou nástupišť a chodníků a budováním bezbariérových přístupů do veřejných budov."

Jak tento záměr okomentovala náměstkyně primátora Jindřiška Zápotočná, rozhodně nejsou peníze na plošné nahrazení stávajících trolejbusů nízkopodlažními, ale bude docházet k jejich obměně podle toho, jak budou staré vozy vyřazovány z provozu. Postoj města k budování bezbariérových přístupů pak má spočívat především v prosazování jejich vytváření u nových staveb a rekonstrukcí.


Michal Fohl
Jihlavské noviny - Vysočina

Doporučené rozlišení 800x600, MSIE 5.0.