Domů

Domů > Články > Alternativní nástup a výstup z vlaku

info@bezbarier.cz


Alternativni_nastup1

Alternativni_nastup1


Alternativní nástup a výstup z vlaku

   Jistě mnozí čtenáři tohoto příspěvku dají za pravdu těm, kteří tvrdí, že vystupování z vagónů našich vlaků je asi jedna z nejtristnějších částí cestování pro vozíčkáře. Bohužel železnice prozatím vlastní pouze velmi málo mobilních nástupních plošin typu Miro-Lift. A to pouze ve městech jako je Brno hl. n., Olomouc hl. n., Ostrava-Svinov a Praha hl. n.. Podle našich informací jsou ostatní města (a to i krajská) bez těchto možností. Vagónů řady BDmeer s namontovanou plošinou je taky jako šafránu. Potom je vystupování spojeno s traumatem kdy šest chlapů včetně průvodčího vykládá el. vozík i s majitelem v místě kde není ani nástupní perón (viz. Obr.). Přesto se rýsuje alternativa pokud je zájem tento problém při cestování imobilního jedince řešit.

Příkladem může sloužit případ skupiny vozíčkářů z léta 2002 cestujících vlakem z Brna do Telče. V Brně jde vše celkem hladce protože je to jedno z mála nádraží, která disponují již zmíněnou plošinou Miro-Lift. Je třeba pouze dostatečně dopředu nahlásit cestování vozíčkářů. Dále stačí nasednout a speciální vagón cestuje přes Jihlavu do Horní Cerekve, kde je přepřáhnut za místní vlak směr Slavonice. Potom přijde na řadu zastávka Telč a je čas vystupovat. Ku podivu je vagón znovu posunován k nákladní rampě. Navíc je podlaha vagónu téměř přesně v úrovni této rampy. Stačí lehký plechový můstek a vystupování může začít.

Tato alternativa nastupování vozíčkáře do vlaku se osvědčuje hlavně na malých nádražích, kde je vykládací rampa vyskytuje a kde asi nikdy nebude k dispozici zvedací plošina. Nutno závěrem říci, že bez ochoty a nápaditosti nádražního personálu by nic takového nebylo možné. Proto vřelé díky výpravčím v Telči a trochu inspirace pro ostatní pracovníky ČD.


Karel Ryšavý
rysavy@bezbarier.czSpatny_zpusob_nastupu


Doporučené rozlišení 800x600, MSIE 5.0.