Domů

Domů > Články > Bez bariér na Rehaprotexu

info@bezbarier.cz
Posádka Internetovny radí a informuje

Další člen e-posádky v akci

Pohled na náš stánek

Počítač zps.prace.cz i s obsluhou

Internetovna jako na dlani

Návštěvníci při práci s internetem

Přednáška zps.prace.cz

Poutač na Internetovnu i s reklamou

Posluchači přednášky zps.prace.cz

Přednáška zps.prace.cz

Počítač se zvukovým výstupem pro nevidomé

Další člen e-posádky v akci

Počítač s cedulkou o jeho majiteli


LETOŠNÍ REHAPROTEX BYL ÚSPĚŠNÝ

Jak jsme Vás už informovali na našich stránkách, v termínu od 6. do 9. listopadu 2001, probíhala na brněnském výstavišti akce s názvem REHAPROTEX. Kromě mnoha zajímavých kompenzačních pomůcek a medicínských a farmaceutických potřeb (výstava s názvem MEFA, která tradičně probíhá v témže termínu) se zde také prezentovaly některé neziskové organizace v sekci "Pro Váš úsměv". Nejrůznější chráněné dílny s velice rozmanitým sortimentem, jenž byl k dispozici nejen k nahlédnutí, ale i ke koupi, spolky a organizace s humanitární náplní, jakož i občanská sdružení zde prezentovali své myšlenky. Mezi nimi jsme byli i my .

Naše plocha byla umístěna hned vedle Internetovny, provozované Asociací Informačních Systémů pro Občany se specifickými potřebami a brněnskou Ligou za práva vozíčkářů, která zaštiťovala prakticky celou akci "Pro Váš úsměv". Jelikož jsme také členy AISO, prezentovali jsme zde svůj projekt paralelně s programem asociace. V internetovně probíhala několikrát denně tématická vědomostní soutěž v podobě testu o zajímavé a jistě hodnotné ceny, věnované našimi sponzory. Další významný sponzor zajistil, že Internetovna byla tím, čím být měla, tedy možností volného přístupu na internet po celou dobu konání výstavy. Lidé si tak mohli hned v praxi vyzkoušet práci s našim portálem a zhodnotit tak mimo jiné i činnost týmu Bez bariér.

Rádi přiznáváme, že jak o Internetovnu, tak o náš projekt byl mezi veřejností poměrně slušný zájem. Všech 10 počítačů, mezi nimiž byli také dva se speciálním zvukovým výstupem pro nevidomé, bylo prakticky neustále obsazeno. Návštěvníci mohli okusit i služeb serveru zps.prace.cz, který prostřednictvím internetu hledá vhodné pracovní uplatnění pro zaregistrovaného uživatele. I tato služba je pochopitelně přístupná široké veřejnosti zcela zdarma. Portál Bez bariér byl rovněž návštěníky vesměs chválen, a to především za jeho přehlednost a schopnost podat potřebnou informaci rychle, bez zbytečného klikání a složitého vyhledávání. Jelikož přesně tohle byl a je náš cíl, jsme právě s tímto druhem chvály velmi spokojeni a je pro nás velikou motivací pro další práci. Náš portál v závěru Rehaprotexu dostal i certifikát Blind Friendly (přátelský k nevidomým), což je důkazem, že jméno Bez bariér nenosíme nadarmo. Velmi pozitivní bylo i získání nových kontaktů a přispěvatelů do naší databáze ať už mezi jednotlivci či organizacemi z jiných měst.

Mezi další zajímavé projekty, které se na veletrhu prezentovali, jistě patří Pomocné tlapky. Tato organizace, cvičí a připravuje do života asistenční psy pro tělesně postižené spoluobčany. Pomocné tlapky se na jeden den usadily v pavilonu hned vedle nás, a tak jsme mohli ve volných chvilkách sledovat přivezené psy, což byl neobyčejný zážitek. Ještě mocnější dojem než jejich vzhled vyvolala ukázka jejich "práce", která proběhla odpoledne na přilehlém pódiu, kde probíhal po všechny výstavní dny pestrý program. Je až neuvěřitelné, do jaké míry je schopen pes svému pánovi pomoci. Takový přítel je postiženému k dispozici při denních rituálech a může vykonat mnoho úkonů, od podávání nejrůznějších předmětů (například mobilního telefonu, tužky, mince, papíru nebo třeba bot), přes vytahování věcí z pračky či otevírání dveří, až po takové věci jako je svléknutí rukavice. Je jen politováníhodné, že výcvik asistenčního psa přijde zhruba na 160 000,- Kč a není v ceníku pojišťoven ani seznamu státem podporovaných kompenzačních pomůcek.

Ani komponenty vystavované na samotném Rehaprotexu, tedy rehabilitační a protetická technika, nebyly bez zajímavosti. Bylo možné setkat se zde kupříkladu se skládacím elektrickým vozíkem, představovaným českou firmou ÚAMK, jehož principem je motorový pohon umístěný přímo v zadních kolech, nebo třeba s ultralehkým titanovým vozíkem či masážními křesly. Z hlediska překonávání bariér byly pro nás velice zajímavé i zvedací plošiny (konkrétně umístění takovéto plošiny do speciálně upraveného dálkového autobusu, což nás znovu utvrdilo o tom, že je jen otázkou času, kdy budeme moci cestovat po republice i mimo ni bezbariérovým autobusem, tedy že přibude další alternativa pohybu s vozíkem) a různé schodolezy. Zajímavé řešení nabízí firma PEMEBA. U jejího stánku byly k vidění dvě základní varianty elektrického invalidního vozíku, který je schopen překonat i nemalé množství schodů! S takovým strojem je podstatně snazší dostat se do řady budov (kupříkladu kin, divadel či na poštu) a pohybovat se po nich. Také úpravy automobilů jsou již dnes dostupnější. V brzku budete moci na našich stránkách nalézt v sekci Tipy návod na získání příspěvku na úpravu vašeho auta.

Dá se tedy říci, že letošní Rehaprotex byl zajímavý a inspirativní pro všechny, kdo se starají o postižené i pro postižené samotné. Jsme nesmírně rádi, že jsme mohli také my přispět svou troškou do mlýna. Věříme, že se za rok na této výstavě uvidíme znovu. Na shledanou.

Hynek Latta
lattah@bezbarier.cz

Doprovodný program na pódiu

Doprovodný program na pódiu

Pohled na umístění Internetovny a strop pavilonu

Náš stánek v akci

Člen e-posádky se připravuje u počítače

Vyhlašování soutěže AISO

Člen e-posádky u počítače

Vystoupení taneční skupiny Virginia angels

Debata u našeho stánku

Člen e-posádky radí a informuje

Debata poblíž našeho stánku

Pracovník zps.prace.cz radí a informuje

Člen e-posádky radí a informuje


Doporučené rozlišení 800x600, MSIE 5.0.