Domů

Domů > Články > Bezbariérová učebna slouží pražským vysokoškolákům

info@bezbarier.cz

Bezbariérová učebna slouží pražským vysokoškolákům

   Unikátní počítačové pracoviště pro vozíčkáře vysokoškoláky slouží oficiálně na Vysoké škole veřejné správy a mezinárodních vztahů (VŠVSMV) v Praze 10. "Na naší škole, která vznikla v roce 2001, nyní studuje 15 vozíčkářů," uvedla kvestorka Anna Benešová. "Denní centrum, které je ve zkušebním provozu od konce minulého roku, nabízí možnost pracovat na internetu či získat kvalifikaci ECDL i pro vozíčkáře či jinak handicapované studenty i jiných pražských vysokých škol."škola dává vozíčkářům k dispozici i odbornou knihovnu.

Studium je bezplatné

Pro postižené je studium na škole bezplatné podobně jako pomůcky a stipendium. Je to díky grantu hl. m. Prahy. Studenti přicházejí např. ze střední školy v Janských Lázních nebo z Jedličkova ústavu. "Snažíme se pro ně také získat uplatnění po dokončení studia, a to již nyní, i když za sebou vozíčkáři mají teprve první semestr. Pomoc nám nabídla jedna právní kancelář a Finanční úřad pro Prahu 10," uvedla kvestroka Anna Benešová.

Co pomůže vozíčkářům

Skupině vozíčkářů VřVSMV předal primátor Pavel Bém cenu Křesadlo, která se dává za dobrovolnickou práci. "Dostali jsme ji za shromažďování důležitých informací pro vozíčkáře,"řekl Jiří Němeček, který cenu přebíral. Skupině se podařilo zajistit i bezbariérové stravování nedaleko školy. "Je to maličkost, ale pro vozíčkáře významná," uvedl rektor prof. Ondřej Asztalos.


IVAN KUPTÍK

Doporučené rozlišení 800x600, MSIE 5.0.