Domů

Domů > Články > Britský integrovaný taneční soubor CandoCo přijede do České republiky

info@bezbarier.cz


Foto

Foto


Britský integrovaný taneční soubor CandoCo přijede do České republiky

   Praha – Na začátku února zavítá do České republiky britský integrovaný taneční soubor CandoCo, aby uvedl v pražském divadle Ponec své tři nové choreografie Phasing, Sour Milk a Shadow. Členy CandoCo jsou zároveň zdraví a tělesně postižení tanečníci. Od svého založení v roce 1991 si CandoCo dokázal vybudovat pověst špičkového souboru, který předvádí současné taneční divadlo světové kvality. Kromě tří celovečerních představení 9. – 11. února jeho členové povedou šestidenní workshop pro 20 účastníků z České republiky, který bude zaměřený na tanec a integraci tělesně postižených. Workshop vychází z bohatých zkušeností souboru, který se od svého založení intenzivně věnuje pedagogické činnosti v oblasti integrovaného tance. Vyvrcholením dílny bude veřejné představení účastníků 17. února v divadle Ponec spojené s diskusí se členy tohoto souboru. Letošní hostování navazuje na úspěšná představení a jednodenní dílnu, které proběhly v roce 2001 v Divadle Archa, a je pořádáno společně Divadlem Archa a British Council za podpory divadla Ponec.
Autory choreografií Phasing, Sour Milk a Shadow jsou přední představitelé současné choreografické generace, která našla své působiště ve Velké Británii – Jamie Watton, Javier De Frutos a Fin Walker:

Phasing (choreografie: Jamie Watton)
Tanečníci splétají jemné předivo pohybů, které vytvářejí hravý a živý obraz lidských vztahů. Choreografie je zasazena do hudby skladatele Steva Reicha a střídají se v ní taneční sóla, duety i jedno trio.
Sour Milk (choreografie: Javier De Frutos)
Osobitý styl Javiera De Frutose je podtržen v této choreografii působivou tradiční čínskou hudbou na bicí nástroje. Choreografie se odehrává v rituální atmosféře, vyvolává tušení potlačených emocí, které nakonec explodují v závěrečném strhujícím sólu tanečníka Pedra Machada.
Shadow (choreografie: Fin Walker)
Šest tanečníků se v této rychlé a strhující choreografii pohybuje s fotografickou přesností, jejich tanec vyvolává vlny energie, které nacházejí stejně intenzivní odezvu u diváků. Pohyb je přerušován záchvěvy nehybnosti, momenty fyzické dynamiky se střídají s chvílemi tichého přemítání.

Jamie Watton je uměleckým ředitelem Physical Recall Dance Company. Venezuelský choreograf a tanečník Javier De Frutos žije v Londýně, kromě souboru CandoCo vytvořil choreografie pro Ricochet Dance Company, Rotterdam Dance Group, Ballet Schindowski nebo Rambert Dance Company. Za svoji práci obdržel několik ocenění: Paul Hamlyn Award (1995), Bagnolet Prix d’ auteur (Francie - 1996) a South Bank Show Award (1997). Fin Walker je nezávislou choreografkou, tanečnicí a uměleckou ředitelkou souboru Walker Dance. V roce 1999 získala významné ocenění - Jerwood Award for Choreography. České publikum ji mělo možnost vidět v sólovém představení v rámci festivalu Tanec Praha 2002.
Umělecká ředitelka souboru CandoCo: Celeste Dandeker.

"Taneční skupina CandoCo před několika lety znovuobjevila hranice tance tím, že dokázala nezávislost virtuosity na tělesných schopnostech. Jejich představení jsou plná dráždivé vznešenosti a šokující fyzické bravury."

The Guardian


12. – 17. února v divadle Ponec
Workshop se členy souboru CandoCo
Kromě tanečních představení se CandoCo věnuje také pedagogické činnosti v oblasti integrovaného tance. Po celý rok pořádá jak ve Velké Británii, tak i v zahraničí, workshopy, mezinárodní letní školy a choreografické rezidence. Workshop v divadle Ponec je určen 20 účastníkům z České republiky - tělesně postiženým a tělesně zdravým. Dílnu povedou členové souboru, přičemž integrace je základním prvkem v pracovní skupině. Workshop nabídne výjimečnou příležitost poznat zahraniční zkušenosti a vzdělávací metody v oblasti tance a integrace tělesně postižených. Pouze pro přihlášené účastníky.

17. února 2003 ve 20.00 v divadle Ponec
Veřejné představení vzniklé z workshopu pro zdravé i tělesně postižené účastníky, který povedou členové souboru CandoCo. Po skončení diskuse na téma umění bez bariér.

Související odkazy:
www.archatheatre.cz - Stránky divadla Archa.
www.candoco.co.uk - Stránky Britského integrovaného tanečního souboru CandoCo.
Foto


Doporučené rozlišení 800x600, MSIE 5.0.