Domů

Domů > Články > Den jízdy na vozíku po Praze

info@bezbarier.cz

Den jízdy na vozíku po Praze

   Architekt a herec David Vávra si vyzkoušel jízdu na vozíku po Praze. Doprovázel ho vozíčkář Radek Musílek moderátor pořadu o postižených s názvem Handicamping Českého rozhlasu 1 Radiožurnálu. V jeho pořadu se taky na projížďce domluvili. S překážkami se během tříhodinové cesty setkali několikrát.
David Vávra a Radek Musílek vyjeli z pražského Vyšehradu od budovy Jedličkova ústavu. Snídani si koupili v nedalekém pekařství. Další zastávkou byla policejní služebna. Naplánovali si, že navštíví Národní muzeum na Václavském náměstí, kam bylo potřeba dojet metrem. David Vávra později přiznal, že nejsložitější bylo nastoupit do vagónu.
David Vávra, architekt, herec:
Naučit se ten grif, kdy člověk musí jako zabrat a udělat tohle.
Hlavním vchodem se vozíčkář do budovy Národního muzea na Václavském náměstí nedostane. Jsou tam buď schody nebo příliš příkrá cesta. Bočním vchodem se pak dostali do Národního muzea bez problémů. Do jednotlivých pater Národního muzea se vozíčkář může dostat výtahem. Bezbariérové toalety Národní muzeum nemá. Podle Petra Mušálka z odboru vnějších vztahů a marketingu totiž zatím marně čeká na peníze na zásadní rekonstrukci.
Petr Mušálek, odbor vnějších vztahů a marketingu:
Ta budova byla postavená před více než 100 lety a v té době se postiženým spoluobčanům nevěnovala dostatečná pozornost.
Pak už se Radek Musílek a David Vávra vrátili zpátky na Vyšehrad.
David Vávra, architekt, herec:
My jako architekti projektujeme asi tři chráněné dílny, tak bysme si taky měli zkusit, jaký to je.
Radek Musílek, vozíčkář:
Tu schůdek, tam schůdek, zdravý člověk si to ani neuvědomí, ale 20 centimetrů a už se tam nedostanu.
Vozíčkářům v Praze pomáhají dvě autobusové linky s asistenty, třetina autobusů je nízkopodlažních. Ve zkušebním provozu je taky jedna nízkopodlažní tramvaj. Do metra se vozíčkáři bez problémů dostanou zhruba v polovině stanic.


Moderátor - Jan Němec, Daniela Drtinová, ČT

Doporučené rozlišení 800x600, MSIE 5.0.