Domů

Domů > Články > Divadlo Archa a The British Council

info@bezbarier.cz

 

DIVADLO ARCHA A THE BRITISH COUNCIL

Dne 6. 6. 2001 v 11.00 se v Divadle Archa konala tisková konference u příležitosti tří pražských vystoupení britského tanečního souboru CandoCo. Té se zúčastnila Celeste Dandeker - zakladatelka a umělecká ředitelka souboru, zástupci tanečníků CandoCo, zástupce British Council. Představení se konala 6., 7. a 8. června v Divadle Archa vždy ve 20.00 hodin. Integrovaný taneční soubor CandoCo představil choreografie dvou světoznámých umělců: I Hastened Through My Death Scene To Catch Your Last Act - Javiere de Frutos a Sunbyrne - Doug Elkins.

Taneční skupina CandoCo vznikla v roce 1991 v Londýně. Celeste Dandekerová a Adam Benjamin se rozhodli rozpracovat nápady, které vznikly během tanečních seminářů pro tělesně postižené umělce. Rozhodli se zcela unikátním způsobem vytvářet nový způsob tance. Vytvořili integrovaný taneční soubor, který se skládal zároveň ze zdravých a tělesně postižených tanečníků. Během několika let své existence si soubor dokázal vybudovat pověst světového špičkového souboru. CandoCo předvádí soudobé taneční divadlo té nejvyšší kvality a klade důraz zejména na dokonalost a zároveň diváckou přístupnost. Ke svým projektům CandoCo zve světové choreografy, aby vytvářeli nová díla využívající unikátní schopnosti souboru.

V Divadle Archa představí dvě nová díla umělců reprezentujících různorodost moderního tance 21. století. Pražané tak budou mít šanci se poprve seznámit s významnými choreografy Javierem de Frutos a Dougem Elkinsem. I Hastened Through My Death Scene to Catch Your Last Act (Spěšně jsem sehrál svou smrtelnou scénu, abych stihl tvé poslední jednání) je nová půlhodinová choreografie Javiera De Frutose. Vychází z krátké povídky Tennessee Williamse s názvem Jedna paže. Představení má velmi vzdušnou náladu podtrženou světelným designem Michaela Manniona. Hudba k představení ironicky odkazuje na broadwayský muzikál z padesátých let Peter Pan. Navozuje atmosféru odporu ke změně, neschopnosti čelit následkům stárnutí. De Frutos, jehož tvorba se vydává často na hranici tabuizovaných témat, vytvořil velmi působivé představení pro tanečníky bez rozdílu toho, zda používají vozík či nikoliv.

Jako naprostý kontrast působí choreografie Sunbyrne newyorkského choreografa Douga Elkinse. Název této choreografie je tvořen hříčkou se jménem autora hudby Davida Byrnea. Stejně tak hravé je celé představení, které umožňuje souboru se uvolnit a vytancovat se. Elkins, který začínal tančit jako B-boy je schopen ve svých choreografiích propojit řadu vlivů od baletu po breakdance, od Grahamové po bojová umění, od tance hula po capoeiru.

Umělecká ředitelka souboru: Celeste Dandeker
Choreografie: Javier de Frutos, Doug Elkins
Účinkují: Cowan Suzanne, Koch Jürg, Marsh Kate, Machado Pedro, McLay Andrew, Nilsen Stine, O´Brien Welly

Divadlo Archa:
Na Poříčí 26, Praha 1
tel.: 02/ 21 71 63 33
ticket@archatheatre.cz
wap.archatheatre.cz
www.archatheatre.cz
Divadlo je zřizováno hlavním městem Prahou

Karel Ryšavý
info@bezbarier.cz


Doporučené rozlišení 800x600, MSIE 5.0.