Domů

Domů > Články > Postiženým se zlepší cestování

info@bezbarier.cz

Postiženým se zlepší cestování

   Plzeň - Dopravní podniky chtějí zvýšit počet nízkopodlažních tramvají a osadit další prostředky MHD povelovými hlásiči pro nevidomé a informačními panely pro neslyšící.
Neslyšícím a slabozrakým by se letos mělo v městské hromadné dopravě snadněji cestovat. Dopravní podniky totiž požádaly o 22 milionů korun z evropských fondů na dovybavení vozů povelovými hlásiči pro nevidomé a informačními panely pro neslyšící. Uvedl to náměstek primátora Miroslav Kalous.
"Podali jsme si ještě druhou žádost, a to o 44 miliony korun na modernizaci tramvají na nízkopodlažní," řekl Kalous.
Plzeňské městské dopravní podniky mají 120 tramvají a přibližně po stovce autobusů a trolejbusů.
"Zhruba třetinu vozového parku bychom potřebovali vyměnit úplně, protože vozidla jsou stará," řekl Kalous.
V loňském roce bylo modernizováno devět autobusů, stejný počet trolejbusů a deset tramvají. Pro dopravní podniky je rekonstrukce finančně výhodnější, protože jeden nový trolejbus stojí 12,5 milionu a nový autobus kolem šesti milionů korun. Například cena nové tramvaje je pětkrát vyšší, než kolik stojí její renovace.
"Rychlost obnovy je závislá na finančních možnostech společnosti a města, proto sháníme peníze ze státních dotací a fondů Evropské unie," dodal Kalous.
Na dodávku 28 nízkopodlažních trolejbusů a pěti autobusů za téměř 400 milionů korun vyhlásili loni v dubnu dopravní podniky veřejnou soutěž. Právě loni pořídily dva autobusy Karosa City Bus za 11,5 milionu (bez DPH) a dva trolejbusy asi za 24 milionů. Uvedla to mluvčí Plzeňských městských dopravních podniků Alena Vaňková.
Letos chtějí dopravní podniky koupit čtyři dvanáctimetrové autobusy a šest trolejbusů 24 Tr.
"V současné době nebudeme uvádět částky za nákup dopravních prostředků pro letošní rok, protože nejsou uzavřena veškerá obchodní jednání a podepsány příslušné smlouvy," dodala Vaňková.


Zdroj: Plzeňský deník

Doporučené rozlišení 800x600, MSIE 5.0.