Domů

Domů > Články > Vozíčkáři rozjeli vlastní dopravu

info@bezbarier.cz

Vozíčkáři rozjeli vlastní dopravu

   Lidé s těžkým zdravotním postižením, kteří měli dosud ztížené možnosti kamkoliv se dopravit, mohou využívat dopravu speciálním mikrobusem. Projekt alternativní dopravy rozjelo Centrum pro osoby s hendikepem Sportovního klubu vozíčkářů (SKV) ve Frýdku-Místku.

Upravený mikrobus vozíčkáře dopraví tzv. ode dveří ke dveřím. Stačí zavolat na dispečink, řidič, který je současně asistentem, pomůže postiženému od oblékání, přes nastoupení do vozidla až po doprovod na místo, kam se klient potřebuje. Právu to řekl předseda SKV Radek Krupa.
Mikrobus vozíčkáři pořídili a nechali speciálně upravit díky sponzorským darům a podstatné slevě výrobce. Část peněz získali také z výtěžku dobročinných koncertů. "Celkem náklady na pořízení vozidla a jeho úpravu dosáhly 1 mil. 170 tisíc korun. Na úpravu mikrobusu ještě sháníme kolem 50 tisíc," uvedl Krupa.
Podle něj pro lidi upoutané na invalidní vozík či jiné těžce zdravotně postižené bývá často velmi problematické dostat se na místo, kam potřebují. "Nyní již zdravotně postižení, kteří se potřebují dostat například k lékaři, na úřady, ale také třeba k vlaku, autobusu, do kina nebo divadla, či na návštěvu k příbuzným nebo známým, si mohou zavolat tento "taxík". A to nejen v pracovních dnech, ale také o víkendech a svátcích. "Jednáme také o tom, že bychom přepravovali zdravotně postižené děti do školy a zpět domů."

Jak dále sdělil Krupa, zatím službu zajišťují lidé ze Sportovního klubu vozíčkářů. "Od února vytvoříme dvě nová pracovní místa - pro dispečera a pro řidiče-asistenta," řekl. "Vzhledem k tomu, že provozní náklady alternativní dopravy budou dost vysoké, jednáme s několika firmami, aby nám sponzorsky přispěly i na provoz této služby," dodal s tím, že osmimístný Ford Transit je sice určen především pro převoz zdravotně postižených, ale v časových prodlevách je možné si automobil objednat i pro běžnou dopravu.

(Dispečink alternativní dopravy: 558 637 985, 775 559 663)


Zdroj: Právo

Doporučené rozlišení 800x600, MSIE 5.0.