Domů

Domů > Články > INSPO 2002 - Jak vytvářet web neziskové společnosti

info@bezbarier.cz
Foto z konference

INSPO 2002 -
Jak vytvářet web neziskové společnosti

Jak jsme slibili v článku z 20. 3. 2002, přínášíme Vám informace z druhé sekce konference INSPO 2002, která měla název "Jak vytvářet web neziskové společnosti". Věříme, že zde uvedené postřehy se nehodí jen neziskovým organizacím, ale poslouží každému kdo chce dělat dobrý web.


Plánování projektu pro web (Marek Prokop - Prokop Software)

Na začátek je třeba definovat záměr spojený s průzkumem potřeb uživatelů, připravit nabídku a zvážit možnosti prostředí. Tyto obecné cíle rozdělit na více konkrétních cílů s přímou zodpovědností jednotlivých pracovníků. Důležitou součástí plánování projektu je vymezení cílových skupin uživatelů, sestavení uživatelských scénářů a upřesnění kontrolních kritérií. V poslední části plánu je nutno připravit obsah, navrhnout strukturu webu, navrhnout navigaci a jednotné funkční prvky. Neměla by chybět i metodika pro aktualizaci.


Řízení a realizace projektu webu pro NNO (Jiří Brázda, IT Dobrovolník)

Zde je nutno vybrat dodavatele. Klíčovým vzorcem je vždy cena-čas-kvalita. Nedílnou součástí je rozfázování.
1. Návrh a realizace
2. Provoz
Specifika neziskových projektů vedou často k alternativním řešením (kreativita). K tomu aby vše fungovalo musí být projektový tým. Vedoucí projeku se znalostí projektu a NNO, řešitel se znalostí know-how a technické stránky věci. Náklady se mohou orientačně pohybovat mezi 500 - 1500 kč/hod. Požadované řešitelské znalosti
zahrnují HTML formátování, webdesign, databázové aplikace SQL, registrace do vyhledávačů. Podklady pro webový projet je možno hledat na www.econnect.ct, www.dobrovolnik.cz, www.lupa.cz/rip a www.idealist.com


Správa obsahu webu (Martin Kopta, Lupa.cz)

Základní požadavky jsou: Akuální informace (krátké informace s odkazem na zdroj, texty označit datem, neměnit již vloženou informaci), pravidelný cyklus publikování (publikovat v předem daný den, raději krátké informace než dlouhé a neaktuální), jednotnost a stálost (Neměnit obsah a formát).
Dále je dobré uvádět odkazy zvyšující užitečnost: kontakt na autora (email), odkazovat na obsah svého webu, místo "více se dozvíte zde" použít plnovýznamová slova. Zásady tvorby textu pro web: Headlines (titulky) se stručným obsahem, 74 znakú pro titulek 160 znaků pro podtitulek. Ke každému článku uvádět shrnutí - anotaci. Používat strukturovaný text, klíčová slova zvýraznit. Zárověň je dobré být zdrojem informací - archivace, uváděné neměnných odkazů a čitelné URL. Sanžit se odkazovat.
A na závěr  - pokud spouštíte nový web, tak přitáhnout pozornost například křtem neba, i nějakým skandálkem. Informujte média, vydejte tiskovou zprávu, uzavírejte dohody o odkazování a poskytování obsahu.

Karel Ryšavý
info@bezbarier.cz

Foto: Jaroslav Winter
winter@brezen.cz
Doporučené rozlišení 800x600, MSIE 5.0.