Domů

Domů > Články > Konference INSPO ve znamení asistivních technologií

info@bezbarier.cz


I4Control

I4Control

I4Control

I4Control


Konference INSPO ve znamení asistivních technologií

   INSPO - informační systémy pro osoby se specifickými potřebami, jejíž Pátý ročník se odehrál 12. března v Kongresovém centru Praha byla svojí podstatou opět velmi inovativní a přinesla mnoho nového. Kromě standardních diskuzních sekcí se příspěvky zaměřovaly na technologie pomáhající člověku se hendikepem překonat bariéry při ovládání počítače.Je o to přínosnější, že oba výrobky jsou ryze české provenience a slibují tudíž spoustu výhod.

První zajímavostí bylo hardwarové ovládání počítače okem pomocí standardní webové kamery umístěné před okem. Systém I4C Cotrol s Gerstnerovy laboratoře při ČVUT využívá videookulografie (sledování pohybu oka) . Pomocí malé kamery umístěné přímo na hlavě člověka, která snímá polohu oka nezávisle na souřadném systému (výchylky z rovnovážné polohy) jemožno převodníkem dosáhnout funkce standardní myši. Mrknutí oka znamená kliknutí.Zřjmě né nadarmo dostal systém ocenění Česká hlava. V současnosti se připravuje ověřovací série.

Dalším výborným příspěvkem bylo využití hlasových technologií na ovládání počítače. Profesor Jan Nouza z laboratoře počítačového zpracování řeči Technické university v Liberci
představil program MyVoice, který je schopen polně ovládat počítač pomocí mikrofonu. Svojí prezentací dokázal, že zpracování řeči je u u nás na velmi dobré úrovni a s ohledem na záludnosti Češtiny je tento počin obdivuhodný. Kromě zapnutí počítače je člověk s dobrou výslovností schopen psát emaily, otevřít základní programy a pracovat s nimi. Tento software je komerčně k dispozici od poloviny března 2005 ve firmě Fugasoft za 5500,- Kč.

Související odkazy:
fejtovam@k333.felk.cvut.cz - Kontakt_na_I4Control
http://itakura.kes.vslib.cz/kes/index.html - Speechlab_liberec
www.fugasoft.cz - Distributor_MyVoice

Karel Ryšavý
rysavy@bezbarier.czMyVoice

MyVoice


Doporučené rozlišení 800x600, MSIE 5.0.