Domů

Domů > Články > Polské Kielce bez bariér

info@bezbarier.cz


Nerezových

Nerezových


Polské Kielce bez bariér

   Kielce jsou historickým městem v centrálním Polsku. Kromě pestré minulosti jsou Kielce zajímavé svou polohou u vápencového pohoří Swietokryzskie a významnými veletrhy. V poslední době vedení města zaměřilo svou pozornost i na odstraňování architektonických bariér.

Rok 2003 je zvolen Evropským rokem osob s postižením. Pro město Kielce je zvlášť důležitým, protože prezident města vytvořil novou funkci: Komisař pro osoby s postižením. Tímto činem potvrdil, že záležitosti podtižených jsou pro něj velmi důležité. Kielce jsou tímto také jedním z mála polských měst, která mají osobu reprezentující potřeby hendikepovaných. Komisař má několik úkolů. Jeho práce nevyžaduje jenom znalosti o postižených a jejich potřebách ale také odhodlání bojovat proti jejich oddělování od společnosti a hlubokou znalost legislativy.

Konkréktním úkolem komisaře je například odstraňování architektonických bariér. Kielce jsou vedoucím městem v této oblasti. Město již instalovalo 30 nákladných nerezových ramp s protiskluzovým povrchem. V přípravě je i brožura popisující tyto rampy, jenž poslouží k další propagaci v Polsku.


Zpracováno podle magazínu Kielce Yesterday, Totay, Tomorrow. 2/2003
Doporučené rozlišení 800x600, MSIE 5.0.