Domů

Domů > Články > DOPRAVA V NEW YORKU Z POHLEDU VOZÍČKÁŘE

info@bezbarier.cz

DOPRAVA V NEW YORKU Z POHLEDU VOZÍČKÁŘE

   Je jistě nasnadě, že se jméno New York skloňuje v posledním roce s pocitem hrůzy a bolestí ze zřícení pověstných dvojčat. Přesto se život nezastavil a pomalu se i na Ground Zero uvažuje i o komerčním využití tohoto místa. Proč se tedy nevrátit k běžnému životu a vychutnat si toto desetimiliónové město z pohledu vozíčkáře. Pokusím se popsat situaci v N.Y. na základě zkušeností z cesty se skupinou vozíčkářů v roce 1997 (Archa community)a využitím několika dalších zdrojů.
Nejlepší je začít metrem, které skýtá obrovskou spleť podpovrchových a nadzemních linek a jejich větvení. Je pravdou, že te toto metro velmi staré, takže nečekejme žádné zázraky. Například modrá trasa (Route AC,E) projíždějící pod již neexistujícím WTC měla bezbariérový výstup pouze v jednom směru. V celkovém počtu cca 620 stanic je deklarováno 25 přístupných. Tedy poměr 25:620 bezbariérových zastávek ku zbývajícím. V tomto případě pro strovnání jasně vítězí pražské metro s poměrem 25:47. Dále je nutno podotknout, že ve špičce (rush hour, peek time) jsou vozy metra natolik přecpané, že je často slyšet od spolucestujících poznámky typu: nemůžete s těma vozíčkářema jezdit jindy? Proto není cestování metrem moc příhodné.
Co však velmi mile překvapí je autobusová doprava. Navíc velmi ojedinělá svou hustotou. Některá města v USA hemají vůbec žádné MHD. Podle zákona American Disability Act (ADA)musejí být všechny autobusy vybaveny plošinou nebo být nízkopodlažní. To v praxi znamená, že všechny N.Y. coaches mají zvedací plošinu. Podle přepravních předpisů můžou cestovat maximálně dvě osoby na vozíčku v každém autobusu. To v praxi znamená, že skuoina 10 vozíčkářůse přepravuje 5 autobusy a trvá to poměrně dlouho. Americká důkladnost v dodržování předpisů je pověstná... Ještě je nutno se zmínit o autobusech na ostrově Roosevelt Island. Ty jsounízkopodlažní a umí snížit svoji podlahu - tzv "Kneeling Bus". Je to dáno tím, že je tento ostrůvek mezi Manhattanem a Queensem speciálně věnován liden se specifickými potřebami.
Zcela osobitým dopravním prostředkem je taxi.Typisky žluté vozy jsou součástí koloritu v ulicích. V poslední době se rozběhla kampaň "Taxis for All", která má za cíl zpřístupnit všechny taxíky do konce roku 2003. Provozovatel taxislužby Neil Greenbaum zkouší například dva takové vozy s tím, že hledá nejvhodnější typ automobilu. Město přispívá na tento taxík 5000,. USD.

Karel Ryšavý

Související odkazy:
www.mta.nyc.ny.us/ada/index.html - Oficiální stránky N.Y. metra pro hendikepované
www.mta.nyc.ny.us/ada/transit.htm - Bezbariérový tranzit v New Yorku.
www.usdoj.gov/crt/ada/adahom1.htm - Oficiální stránky pro Vládní instituce ADA.


Doporučené rozlišení 800x600, MSIE 5.0.