Domů

Domů > Články > Jak je to s bezbariérovostí v Norsku

info@bezbarier.cz

 

JAK JE TO S BEZBARIÉROVOSTÍ V NORSKU

Skandinávie? Co o ní víme? A jak je to tam s bezbariérovostí - to už vůbec není jednoduchá otázka. Přesto se podařilo do této problematiky proniknout díky mému týdennímu pobytu v hlavním městě Norska - Oslu. Moji reporáž berte jako osobní pohled podpořený získanými a částěčně ověřenými fakty.

Asi bude nejlepší začít dopravní obslužností. Využil jsem několikrát vlakové spoje a mohu říci, že situace je o poznání lepší než v ČR. Z letiště vede vlaková rychlodráha, osazená supermoderními vlaky FLYTOG. Tyto vlaky jsou vybanené plošinami pro nájezd. Norské dráhy (www.nsb.no) v nedávné době zakoupily několik nových suprav, které jsou vybaveny hydraulickou plošinou. Horší je to s ostatními typy vlaků, keré vybavení nemají. Tam se musí použít nájezdové. Na druhé straně je podlaha vagonů o dobrých 20 cm níže než u našich typů.

MHD v Oslu se vyznačuje poměrně rozlehlou sítí metra. Metro je však pouze částečně dostupné a to za doprovodu. Podlaha vagónů je 30 cm nad úrovní ostrůvku a vagóny jsou 35 cm od okraje nástupiště. Autobusy jsou téměř všechny nepřístupné. Vyjímku tvoří společnost Sporveier, která má několik nízkopodlažních autobusů ale i do nich je třeba doprovod. Tramvajové linky jsou až na na spoj Jenbanetrorget-Rikshospitalet nepřístupné. Zdá se tedy, že nejlepší způsob je použití několika specielních minibusů, které jsou provozovány místním magistrátem. Možností se také jeví speciální taxi s kapacitou až 4 vozíčkářů na tel. 23010500. Pro více informací je možno zavolat na Centrum mobility tel. 22059900.

Sám jsem pomáhal jednomu vozíčkáři do lokálního vlaku (pracuje jako grafin v TV). Nakládání probíhalo úplně stejně jako by to dopadlo ve většině našich vlaků. Tedy točení zády ke schodům a potom krkolomné vytahování. Výhoda byla pouze v tom, že je podlaha o těch cca 20 cm níže. Ve vagónech je to již celkem O. K. Mají prostor na dostatečné manévrování.

Objekty a stavby v metropoli země fjordů jsou přístupné v širokém rozsahu. Situace je velmi dobrá. V samotném centru města, především komplex nádraží a obchodních center je propojen soustavou nadchodů a sjezdů s velmi pomalým klesáním. To vše doplňuje slušná vybavenost výtahy. Za zmínku jistě stojí přístupné Muzeum Framu (loď polárníka Amundsena), Muzeum Kon-Tiki (Thor Heyerdal), expozice vikingských lodí (Vikingskiphuset) nebo třeba známý skokanský můstek Holmenkollen. Z bezbariérových restaurací jednoznačně vévodí (stejně jako u nás) Mc Donald´s a další Fast-Food lokály. Co se týká ubytování, tak je zde několik prvotřídních hotelů, které občas nabízejí takové služby jako třeba pokoje pro alergiky. Je možno jmenovat Holmenkollen Park Hotel Rica, Radisson SAS Scandinavia Hotel, Royal Christiania Hotel. Ale pozor! Ubytovací zažízení jsou v Norsku extrémně drahá (jako všechno) a dosahují v průměru dvojnásobku cen v Německu. Snad cenově nejpřijatelnější jsou turistické hostely "Vanderhejm" - Oslo Vanderhejm Haraldsheim.

O mnoha dalších objektech, dopravě, a přístupnosti informuje brožura "Welcome to Oslo" vydaná Norským svazem hendikepovaných - Norges Handikap Forbund (www.nhf.no). Má praktický kapesní formát, přehledné členění a čitelnou grafiku. V úvodu je definováno kriterium bezbarierovosti. U konkrétních objektů je pak uvedena poznámka, pokud nesplňují dané kriterium.

Související odkazy:
www.nhf.no - Norský svaz hendikepovaných
www.nsb.no - Norské železnice
www.vanderhejm.no - Turistické Hostely
www.visitoslo.com - Turistické informace v Oslu

Karel Ryšavý
info@bezbarier.cz

Doporučené rozlišení 800x600, MSIE 5.0.