Domů

Domů > Články > Američtí vědci učinili další krok k ovládání přístrojů mozkem

info@bezbarier.cz

Američtí vědci učinili další krok k ovládání přístrojů mozkem

   NEW YORK/LONDÝN - Tým amerických vědců ukázal, že se opět o krok přiblížila doba, kdy bude možno přístroje ovládat mozkem. Na svých internetových stránkách to dnes uvedla stanice BBC.

Čtyři lidé, z nichž dva byli částečně ochrnuti a odkázáni na invalidní vozík, úspěšně pohybovali kurzorem na displeji počítače za pomoci speciální pokrývky hlavy se 64 elektrodami. Tým amerických vědců informoval o výsledku svého úsilí v odborném časopisu Proceedings of the National Academy.

Při předchozích experimentech ovládaly počítač pokusné opice, které měly elektrody implantovány přímo v mozku. Výsledky ukazují, že se lidé mohou naučit používat elektrické signály v mozku, které jsou zachyceny kůží na hlavě, k ovládání směru a rychlosti pohybu kurzoru, prohlásili Jonathan Wolpaw a Denis McFarlane, kteří pracovali v týmu badatelů ze zdravotního úřadu státu New York a Newyorské státní univerzity v Albany. Použití speciální pokrývky s elektrodami vyloučilo potřebu chirurgického zákroku nebo implantace.

Mozková činnost vytváří elektrické signály, které mohou být čteny elektrodami. Tyto signály při experimentu byly měněny systémem algoritmů v instrukce počítači. Vzhledem k povaze mozkové činnosti, nebylo třeba zprostředkujícího článku nervů a svalů, takže pokrývku hlavy s elektrodami mohli účinně použít osoby, které v minulosti utrpěly poranění páteře.

Trojice vynálezců z pražského Českého vysokého učení technického (ČVUT) vyvinula přístroj, který umožňuje ovládat počítač pouhým pohybem očí. Zařízení bylo již úspěšně testováno na studentech Jedličkova ústavu v Praze. Pohyb oka snímá kamera umístěná třeba na brýlích. Kam se člověk dívá, tam ujíždí kurzor na počítači. Kliknutí myši je nahrazeno mrknutím očí, vysvětlila minulý měsíc Lidovým novinám pracovnice Gerstnerovy laboratoře

ČVUT Marcela Fejtová.
boh mik

ČTK, 07. 12. 2004

Doporučené rozlišení 800x600, MSIE 5.0.