Domů

Domů > Články > Pardubice mají mapu cest bez bariér pro postižené

info@bezbarier.cz

Pardubice mají mapu cest bez bariér pro postižené

   Vozíčkář, který se chce vydat do města, si může na adrese www.mesto-pardubice.cz/mesto/mapy_mesta/bezbarierove_prechody/ najít podrobnou mapu Pardubic a zjistit si, jak je pro něj určité místo dostupné. "V mapě jsou vyznačena parkovací místa vyhrazená pro invalidy i přechody se zvukovou signalizací nebo vodicí linií pro nevidomé," uvedla vedoucí odboru sociálních věcí magistrátu Iva Liedermanová. Ze stránky rovněž vede link na stránky dopravního podniku, kde si lze najít spoje s garantovanými nízkopodlažními autobusy.

Na internetu si lze také zjistit, které budovy jsou na návštěvu vozíčkářů vybaveny a jak. "Vize je taková, aby mapa obsahovala všechny přístupné budovy, zejména veřejné. Stačí ukázat myší na popisné číslo a rozbalí se popis, co vše je bezbariérové, kde je WC a podobně. Každý se bude moci předtím, než někam vyrazí, podívat, která cesta bude pro něj nejlepší," vysvětluje Liedermanová.

Bezbariérovou mapu sestavila radnice společně se zástupci organizací hendikepovaných, kteří všechna místa osobně "v terénu" vyzkoušeli. "Později, až bude mapa doplněná o další informace, uděláme i tištěnou verzi. Tu si bude moci každý vzít zdarma v informačních centrech, kde mu určitou oblast i na počkání vytisknou. Bude také součástí mapy města nebo ji zájemci dostanou v některých hotelích a restauracích," dodala vedoucí odboru.

"Je to velice přínosná věc. Další krok bude, že státním institucím na bezbariérových trasách navrhneme, jak by mohly svůj objekt dále zpřístupnit hendikepovaným lidem. O tyto úpravy by měly požádat ministerstva, pod která spadají. Nejde nám jen o to, moci projet kolem budov, ale také se dostat dovnitř," řekl jednatel České abilympijské asociace Jaromír Krpálek.

Související odkazy:
www.mesto-pardubice.cz/mesto/mapy_mesta/bezbarierove_prechody/ - Web bezbarierových přechodů

(mav) Mladá fronta Dnes

Doporučené rozlišení 800x600, MSIE 5.0.