Domů

Domů > Články > Nový trolejbus umí pokleknout

info@bezbarier.cz

Nový trolejbus umí pokleknout

   Brno (los) - Unikátní, téměř osmnáct metrů dlouhý trolejbus typu 22 Tr rozmnožil v těchto dnech vozový park brněnského dopravního podniku. Vozidlo charakterizují dvě slova: kloubový a nízkopodlažní.

"Jeho výhodou je velká kapacita a snadný výstup a nástup cestujících. Jedná se o první model svého druhu v Brně, do konce roku koupíme další čtyři," uvedla mluvčí dopravního podniku Hana Pohanková. Nový trolejbus (s vyklápěcí plošinou - pozn. Bez bariér o.s.)bude jezdit na linkách 145 a 146, kde cestuje největší počet lidí a kde již dnes nestačí klasické trolejbusy. Na těchto trasách už podle Pohankové ani nelze zkrátit časové intervaly.

Vůz jehož cena dosahuje dvanáct milionů korun, dokáže díky pneumatickému pérování "pokleknout" na stranu tak, aby usnadnil nástup matkám s kočárkem či postiženým. "Pérování se vyfoukne na straně, kde jsou dveře, a tím se trolejbus nahne až o šest centimetrů. Před rozjetím ze zastávky řidič polohu vozu srovná", řekl Marián Čech, vedoucí technického provozu trolejbusové dopravy. Dodal, že oproti starším trolejbusům je 22 Tr tišší a řadu funkcí má na starosti počítač. Cestovat jím může najednou až sto osmdesát lidí.

Letos nakoupí brněnský dopravní podnik ještě pět nízkopodlažních tramvají, pět citybusů a tři kloubové autobusy Karosa.


MF DNES Jížní Morava, 15.4.2003

Doporučené rozlišení 800x600, MSIE 5.0.