Domů

Domů > Články > Cestování vlakem ve Velké Británii a Francii

info@bezbarier.cz


Stanadartni_nastup_do_vlaku_Anglie

Bezbar_toaleta_vlak_Anglie

Bezbar_toaleta_vlak_Anglie_detail

Vstupni_turnikety_Anglie

Mapa_Bezbarierovych_stanic


Cestování vlakem ve Velké Británii a Francii

   Anglie
Předem je nutno říct, že vlaková doprava je v Británii velmi drahá (jednosměrná doprava z letiště do středu Londýna až 12 GBP = 550 Kč). Operuje zde mnoho soukromých společností. Vlaky oproti Francii nejsou tak moderní a z toho vychází i stav přístupnosti jednotlivých spojů. Přesto je mnoho nástupišť v úrovni podlahy vlaku. Je to dáno i faktem, že konstrukce povětšinou pantografových vlaků má podlahu mnohem níže než u nás. Modernější soupravy mají speciální oddíl pro vozíčkáře s WC s tlačítkovým ovládáním vstupních dveří.
Jediným skutečně 100% přístupným vlakem je moderní linka kombinující metro a příměstský vlak tzv. „Light Dockland Railway“ v Londýně. Zákon určuje přesně vyhrazená místa pro invalidy ve všech vlacích. Dále je možno najít na mnoha významnějších nádražích informační brožurky s radami jak se pohybovat v dané lokalitě či informačních nápisy s údaji jak se bezbariérově dostat na správné nástupiště. Odbavovací systém vstupu do vlaků v prostoru nástupišť je mnohde zajištěn formou turniketů na magnetické karty u nichž nechybí rozšíření pro kočárky a vozíčkáře.
Nejzajímavější tiskovinou o přístupnosti železnice je v Británii skládací mapa, která mapuje všechny významná nádraží po celých ostrovech. Rozdělení nádraží podle přístupnosti je velmi jednoduché: 1. stoprocentně přístupná nádraží včetně infrastruktury. 2. Přístupná nádraží s nějakým omezením u nichž je dobré se předem telefonicky informovat. 3. Nádraží s omezenou přístupností.
Pro úplnost uvádím situaci v londýnském metru. Tento podzemní systém je velmi starý čemuž odpovídá i stav přístupnosti. Největším problémem je absence výtahů k nástupištím. Je zde několik vyjímek jako například linka zvaná „ Westminster line“ (f) a již výše jmenovaná lehká železnice v docích. Ta je nakonec vyzdvižena i v brožuře „Přístupný Londýn - Accessing London“, kde je formou lidového hlasování vytipován soubor přístupných míst v hlavním méstě. Pro základní informaci o přístupnosti stanic metra nechybí v grafickém plánu tras piktogramy vozíčkáře.


Francie
Francouzi jsou známi svou schopností mít co nejvíce státních podniků. Tedy ani železnice SNCF není vyjimkou. Proto z hlediska koncepce přístupnosti a ceny se zdá být vlaková doprava přijatelnější. (90 km cesta tam a zpět vychází na cca 28 EUR). Známé rychlíky TGV nemají sice
úroveň podlahy stejnou jako nástupiště ale není ani tak vysoko jako u vlaků v ČR (nebo je to dáno zvýšeným nástupištěm). Proto je možné použití mobilní nájezdové rampy. (shlédnuto na nádraží v Nantes, Bretagne).
Ke stručnému popisu kolejové dopravy země galského kohouta ještě přidávám zkušenost s tramvají. Velkoprostorové tramvaje s opravu nízkou podlahou jsou z mého pohledu téměř ideální. Podlaha je přesně v úrovni nástupního ostrůvku, po otevření je vidět opravdu minimální prostor (cca 3-4 cm) mezi tramvají a tělesem ostrůvku. (shlédnuto taktéž v Nantes, Bretagne).

Související odkazy:
www.nationalrail.co.uk/mobility_maps.htm - Mapa bezbariérových stanic v GB
www.disabledpersons-railcard.co.uk - Speciální stránky pro cestovní kartu pro lidi s postižením
www.tfl.gov.uk/tube/downloads/pdf/maps/tube_access_tube1.pdf - Mapa přístupných stanic londýnského metra

Karel Ryšavý
rysavy@bezbarier.czNastup_do_TGV

Plosina_pro_TGV

Tramvaj_Nantes_Francie

Tramvaj_Nantes_Francie_nastup

Nastup_do_Metra_Londyn


Doporučené rozlišení 800x600, MSIE 5.0.