Domů

Domů > Články > Vozíčkáři se u Muzea do metra už dostanou

info@bezbarier.cz

Vozíčkáři se u Muzea do metra už dostanou

   Je dobře, že se stanicím metra, které nám zůstávaly nepřístupné, věnuje pozornost, shodli se ve středu při slavnostním otevření výtahu pro invalidy ve stanici metra Muzeum přítomní vozíčkáři. Více než třicetimetrová šachta za 52 miliónů ústí vedle budovy Národního muzea, nedaleko podchodu rušné magistrály. Vede na nástupiště linky A. Jízda trvá stejně dlouho, jako kdybyste jeli z 12. nebo 13. patra, líčil technický ředitel dopravního podniku Tomáš Jílek.

"Každou věc, která přispívá k integraci zdravotně postižených, vítáme. Je fajn, že vozíčkáři můžou i do centra, a ne jezdit jen na okraji metropole," reagoval pro Právo předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása. Výtahy, které na Muzeu nebylo vůbec jednoduché vybudovat, jsou lepší než poruchové plošiny, jež slouží třeba ve stanici Strašnická.
Jejich výrobce častější závady připouští. "Za měsíc máme jízd tolik jako jinde za rok a za rok co jinde za deset let. Všude ve světě na nich jezdí jen invalidi, u nás je používají i maminky s kočárky," poznamenal. Někteří lidé se chovají neukázněně, zmínil další důvod zádrhelů.

"Snad se toho bude budovat víc," doufá mladý muž, který slavnostnímu zprovoznění zařízení, jež v republice nemá obdoby, přihlížel.
Podle radního pro dopravu Radovana Šteinera (ODS) by se bezbariérovými stanicemi mělo časem stát až 90 procent z nich. Příští rok chce město zahájit stavbu výtahu na Florenci, následovat bude Můstek.
Jeden z nových výtahů u Muzea vyzkoušel i předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása

Foto PRÁVO - Lucie Fialová


Zdroj: Právo

Doporučené rozlišení 800x600, MSIE 5.0.